Cyklistická propojení Říčan a okolí s Prahou

Oblast

Doprava a veřejný prostor

Kapitola Návrhu

3.2.12 Podpora dopravní cyklistiky

Pozitivní dopady

Zajištění bezpečnosti cyklistické dopravy jejím oddělením od frekventované automobilové dopravy. Důležité propojení Říčan a okolí s MČ Praha 11 a stanicí metra Háje s obrovským potenciálem pro cyklodopravu.


Tento projekt řeší absenci cyklostezky, která by spojovala celé území svazu obcí „Ladův kraj“ s Prahou. Zvyšuje bezpečnost nemotorové dopravy díky tomu, že cyklisté nebudou muset jet po silnicích mezi auty a nákladními vozidly, ale pouze na cyklostezce pro ně určené. 

Podpoří rekreační cykloturistiku i bezpečné pravidlené dojíždění na kole do práce či školy. Zapojené obce jsou ty, přes jejichž území povede páteřní cyklostezka – tedy městská část Praha-Kolovraty, město Říčany, obec Světice, obec Všestary, město Mnichovice. Akce je připravována po etapách.

Stezka je projektově připravena a současně je připravena k žádosti o financování z evropských fondů v rámci Integrované strategie ITI Pražské metropolitní oblasti. Na území Prahy navazuje na trasu A22, která vede cyklisty na stanici metra Háje. Projekt je uveden v Cyklokoncepci Středočeského kraje pro období 2017 – 2023 a Koncepci rozvoje infrastruktury pro cyklistickou dopravu Ladovým krajem na kole. Předpokládaná délka cca 11 000 metrů.