Aktuality

I 11.8. 2016

Oblasti dopravy, které chcete změnit

Sběr připomínek je definitivně u konce a projekt Polaď Prahu se tak posouvá do další fáze. Nyní přichází na řadu vyhodnocování podnětů. Dohromady jste nám jich poslali 2866 a odborníci na dopravu je nyní pročítají a analyzují. Nejprve je roztřídí do větších tematických oblastí a potom je využijí v analytickém dokumentu. Ty podněty, které upozorňují na operativní, rychle řešitelné problémy, předají odpovědným institucím přímo. 

I 19.7. 2016

TSK je klíčovým partnerem projektu

Bez soustavné údržby komunikací a jejich příslušenství, ke kterému patří například dopravní značení, světelná signalizace, chodníky, mosty a mnoho dalších objektů by zcela jistě v kratší či delší době došlo nejprve k dopravnímu kolapsu a následně k úplnému ochromení života celého města. Od toho, aby se něco podobného nestalo, je tu Technická správa komunikací (TSK). S její aktivní účastí se v projektu Polaď Prahu počítalo již od samého počátku. TSK je jedním z hlavních pilířů pracovního týmu a my vám proto přinášíme rozhovor s Jiřím Zemanem, vedoucím oddělení modelování dopravy z TSK.

I 8.7. 2016

Přišlo celkem 2866 připomínek. Děkujeme!

Teprve před pár dny jsme ukončili sběr vašich podnětů a již tu máme první čísla. Je vidět, že se o dopravní situaci ve svém okolí zajímáte a nebojíte se říci, co byste rádi změnili. A své názory jste nám posílali jako diví. Přesně se nám jich sešlo 2866, za což vám moc děkujeme.

Ptáte se, proč aplikace fungovala tak krátce a proč jsme ji museli vypnout právě teď? Důvodem je to, že plán mobility má svůj harmonogram a my jsme museli včas sběr podnětů uzavřít, abychom je mohli začít vyhodnocovat a následně s nimi dále pracovat. Před námi jsou další fáze projektu, kde se vaše připomínky promítnou. Na zmíněný harmonogram se můžete případně podívat v sekci Jak probíhá ladění Prahy.

Pokud bychom nechali běžet aplikaci na zadávání připomínek příliš dlouho nebo bychom nedodrželi plánovaný termín, o to později bychom mohli vaše připomínky vyhodnotit a tím by se ohrozil celý harmonogram plánu mobility. Proces vytváření plánu mobility zabere sám o sobě několik let, a kdyby se příliš prodloužil ještě více, hrozilo by, že by mohl být zastaralý ještě dříve, než by byl dokončený.

I 30.6. 2016

Pozor! Blíží se konec sběru připomínek

Své připomínky do projektu Polaď Prahu můžete zasílat už jen do konce tohoto týdne. V neděli 3. července se sběr vašich námětů definitivně uzavře a od pondělí přijde na řadu jejich třídění a analyzování. Odborníci přečtou a zaznamenají každý váš námět, hezky jeden za druhým, a žádný nepřijde nazmar. Všichni už jsou zvědaví, jaké dopravní změny si přejete. Tyto cenné informace využijí dopravní experti v dalších diskuzích a při tvoření konkrétních scénářů a opatření. To, že už nebude možné posílat připomínky, ještě neznamená, že už byste se k projektu nemohli v budoucnu nijak vyjádřit. Svůj názor nám budete moci sdělit v dalších fázích projektu ještě několikrát. A to například formou panelových diskuzí s odborníky nebo až ke konkrétním návrhům opatření. My vás budeme samozřejmě o všem dál s předstihem informovat a to nejen zde na webu Polaď Prahu, ale nově také prostřednictvím newsletteru. Pokud si ho přejete dostávat, stačí kliknout na záložku Chci poladit Prahu a objednat si ho.

O projektu

„P+“ je projekt hlavního města Prahy, jehož hlavním cílem je příprava, zpracování a projednání plánu udržitelné mobility (SUMP – za anglického Sustainable Urban Mobility Plan). Dokument „Plán udržitelné mobility Prahy a okolí“ se stane základním koncepčním dokumentem hlavního města pro oblast mobility, dopravy, respektive dopravní infrastruktury s ambicí nahradit a modernizovat současné Zásady dopravní politiky hlavního města Prahy platné již od roku 1996.

Plán udržitelné mobility Prahy a okolí bude hotový v roce 2018, od kdy takový dokument musí mít zpracovaný všechna velká města v rámci EU, neboť je to jedna z podmínek čerpání evropských fondů.

Kromě příslušných odborů Magistrátu hlavního města Prahy se na projektu podílejí i ostatní městské organizace zabývající se problematikou územního plánování, dopravy a mobility či životního prostředí. Do projektu je zapojený i Středočeský kraj, protože dopravu v Praze nelze řešit bez přesahů do jejího okolí. Spolupráce s dalšími odbornými partnery je zajištěna formou pravidelných workshopů.

Důležitou součástí projektu je i participace veřejnosti na vzniku Plánu. Marketingovou tváří projektu P+ je kampaň „Polaď Prahu“ vystihující ten nejdůležitější cíl – „vyladění Prahy“ do příjemného místa k životu. Zapojení veřejnosti zahrnuje prezentaci principů udržitelné mobility na webu, sociálních sítích i na akcích v rámci města. Projednávání vlastního Plán bude rovněž realizováno formou Kulatých stolů s veřejností.

O projektu